Bugun...
SOSYAL GÜVENLİK:


Muhsin Ertekin Sosyal Güvenlik Danışmanı
muhsinertekin42@hotmail.com
 
 

Sosyal güvenlik, bireyin karşılaşacağı ve yaşam için tehlike oluşturan olaylara karşı bir güvece olup sosyal risk olarak adlandırılan kimi olayların sonuçlarını onarmadır. Her hangi bir tehlikeyle karşılaşan ve yoksulluğa düşen bireye, asgari bir güvence sağlamak sosyal güvenliğin var oluş nedenleridir..

a-)  Sosyal güvenlik politikaları, sosyal korumanın amaç ve hedefini,

b-) Sosyal güvenlik sistemleri, hem amaçları, hem de amaçlara ulaşmak için oluşturulan özgür hukuksal teknikleri kapsar.

SOSYAL RİSKLER:

a- Analık,

b- Sakatlık,

c- Yaşlılık,

d- İş kazası ve meslek hastalığı

e- Ölüm (sağ kalan hak sahiplerinin korunması),

f-  Ailevi yükler,

g- İşsizlik,

h- Sağlık yardımları gibi bir çok riskleri kapsar.

 

SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU:

 

 

 

   Bir ülke halkının bu gününü ve yarınını güvence  altına almayı amaçlayan ve alınan kararlar  ile aralarında sıkı bir birlik ve uyum kurulmuş olan bir kanunlar bütünüdür.

 

Sosyal güvenlikte geleneksel koruma tedbirleri:

 1-) Geleneksel koruma tedbirleri: Bireysel bir teknik olup para biriktirme, mal mülk edinme gibi tedbirlerdir. Bu tedbire en iyi örnek “kara günün dostu olmaz “ deyimidir.

2-) Başka kişilerin katılımı,

a-) Yardımlar; Ülkemiz dede olduğu gibi örf ve adetler, gelenekler, dini ve ahlaki etkenler, acıma duyguları gibi nedenlerle yapılan yardımlardır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 .b-) Hukuki sorumluluk; Üçüncü bir kişinin zarar verici (risk doğurucu) olması. Buna örnek de iş kazası ve sürekli iş göremezlik gibi olaylardır:

3-) Toplu teknikler (yardım sandıkları): Toplu tasarruf, toplu dayanışma v.s.gibi faaliyetler olup

Sandık üyeliği Osmanlı döneminde loncalarda başlamıştır.

4-) Özel sigortalar: Özel sigortalar ticari bir nitelik taşır ve kar amacı güderler. Ülkemizde, Özel sigorta şirketlerine kayıt olan kişiler  zamanımızda devlet tarafından daha fazla desteklendiğinden son zamanlarda sigortalı sayılarında belirgin bir artış gözlenmektedir.Bu yazı 1334 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Konyaspor ligi kaçıncı sırada tamamlar?


YUKARI