Bugun...
MALULLÜK AYLIĞI İÇİN SAĞLIK KURULUNA SEVK İŞLEMLERİ


Muhsin Ertekin Sosyal Güvenlik Danışmanı
muhsinertekin42@hotmail.com
 
 

Sağlık kuruluna sevk işlemleri:

   Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi gün sayısı 1800 dolduran hizmet akdine (iş sözleşmesine) tabi çalışan sigortalıların kendilerinin veya işverenlerinin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularına sevkleri yapılır, 1800 günden az prim gün sayısı bulunan sigortalıların ise sevki yapılmaz.(ssiy. md.50/2)

   Örneğin;  4/a kapsamında çalışan sigortalı 01.01.2001 tarihinde işe başlamış 1800 günden fazla 2880 gün prim ödeme gün sayısı bulunması nedeniyle 01.10.2009 tarihinde çalışırken maluliyet yönünden Kurumdan sevkini istemiş. Bu sigortalı 15.11.2009 tarihli sağlık kurulu raporuna göre Kurum Sağlık Kurulunca malul sayılmış ve kontrol muayenesine gerek görülmemişse bu sigortalıya malullük aylığı bağlanması için 10 yıllık sigortalılık süresini dolduracağı 01.01.2011 tarihinden sonra tahsis talebinde bulunması gerekir. Bu durum malullük aylığı bağlama koşulunu zorlaştırdığı gibi hakkaniyet kurallarına da uygunda değildir.

  1800 gün prim ödeme gün sayısını doldurmamış sigortalılar askerlikde geçen veya yurt dışında geçen hizmetleri mevcutsa bu süreleri bu Kanunun 41 inci maddesine göre borçlanarak prim ödeme gün sayılarını 1800 güne tamamlayabilirler. Ancak borçlanma süresine ait borç miktarlarını ödemeden sevkleri yapılırsa sevk işlemlerine ait her türlü masrafları kendilerince ödenir.(ssiy. md.50/3)

    Askerlik de geçen süre sigortalı başlangıç tarihinden önce ise sigortalı başlangıç tarihi borçlanılan süre kadar geriye götürülerek tespit edilir. Böylece 10 yıllık sigortalılık süresini tamamlayamayan sigortalılar 10 yıllık sigortalılık süresini tamamlayabilirler.

   11.09.2014 tarih ve 29116 sayılı resmi gazetede (mükerrer) yayımlanan 10.09.2014 tarihli 6552 sayılı Kanunla 3201 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin 5 inci fıkrasına eklenen ek  fıkraya göre Türkiye’de hiç çalışması bulunmayan sigortalılardan Ülkemiz ile sözleşme yapılan akit ülkede çalışmaya başlanılan tarih sigortalı başlangıç tarihi sayılacağına dair hüküm bulunması halinde o ülkede ilk defa çalışmaya başlanılan tarih sigorta sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilmekte olup bu ülkeler  Almanya ,Arnavutluk ,Avustuya, Azerbrycan, Belçika, Bosna-Hersek, Çek Cumhurriyet, Fransa, Gürcistan, Hirvatistan, Hollanda, İsviçre, Kanada, Kebek, KKTC, Lüksenburg, Makedonya, Slovakya’dırBu yazı 1001 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Konyaspor ligi kaçıncı sırada tamamlar?


YUKARI