Bugun...


Suriye'de yaşayanların ülkelerine dönen mültecileri protesto ettiği iddiası
Suriyelilerin, Türkiye'de yaşayan mültecilerin Suriye'ye dönmesini istemediklerine dair görüntüler sosyal medyada gündem olmuştu. İddiaların yayılmasıyla Suriye'deki Suriyeliler etiketi TT olmuştu. North Press Agency'nin haberinde ve protestoyla ilgili Suriye basınına yansıyan içeriklerde, Türkiye'nin Suriye'deki mülteciler için yerleşim yeri inşa etme kararının protesto edildiği ortaya çıktı.

Suriye'de yaşayanların ülkelerine dönen mültecileri protesto ettiği iddiası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de yaşayan 1 milyon Suriyelinin geri dönüşü için hazırlıklar yapıldığını ve İdlib'deki briket ev sayısının 100 bine çıkarılacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı proje, Afrin'de yaşayan bazı Suriyelileri memnun etmediği ve toplanıp basın açıklaması yapan grup, Suriyelilerin ülkeye geri gelmemesi için çağrıda bulunduğuna ilişkin görüntüler sosyal medyada gündem olmuştu.

"YENİDEN YERLEŞMEYE HAYIR, ÖZGÜRLEŞTİRME KARARINA EVET"

Teyit.org'un ulaştığı Verify-Sy, gösterilerde mültecilerin geri dönüşünün değil, şehir ve köylerde demografik değişimin protesto edildiğini söyledi. Buna göre pankartlarda da "Yeniden yerleşmeye hayır, özgürleştirme kararına evet" gibi ifadeler yazıyor.

PROTESTOLARDA İDDİALARA AİT İFADELER YOK

Paylaşımlarda kanıt olarak yer verilen North Press Agency'nin haberinde ve protestoyla ilgili Suriye basınına yansıyan içeriklerde, sosyal yaşamın bozulacağına ya da Türkiye'deki Suriyelilerin Suriye'ye dönmesini istemediklerine dair bir ifade bulunmuyor.

Konuyla ilgili paylaşımlar;

Doğruluk Kontrolü"Suriye'de yaşayanların ülkelerine dönen mültecileri protesto ettiği iddiası"YANLIŞDOĞRUBULGULAR

"Suriye'de yaşayanların ülkelerine dönen mültecileri protesto ettiği öne sürülmüştü. North Press Agency'de yer alan videoda Türkiye'nin Suriye'deki mülteciler için yerleşim yeri inşa etme kararının protesto edildiği ortaya çıktı."
Bu haber 73 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI