Bugun...


Mevlana’nın Mesajları Musiki İle Dünyaya Yayılıyor
Hazreti Mevlana’nın 812'nci doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "16. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali" nde konser vermek üzere Konya’ya gelen Cezayirli Nassima Chabane, musiki aracılığı ile Mevlana’nın barış, hoşgörü ve sevgi mesajının dünyaya yayıldığını söyle.

Mevlana’nın Mesajları Musiki İle Dünyaya Yayılıyor

Hazreti Mevlana’nın 812'nci doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen "16. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali" nin 5’inci gününde, Arap Endülüs Müziğinin önde gelen sanatçılarından Cezayirli Nassima Chabane Konya’da sahne aldı.

Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonundaki konser öncesi açıklamalarda bulunan Chabane, Konya’ya ilk kez geldiğini belirterek, Hazreti Mevlana ve festival ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Hazreti Mevlana’nın düşüncelerine bütün insanlığın ihtiyacı olduğunu ifade eden Chabane, konuşmasını şöyle sürdür: "Hazreti Mevlana insanlığa sevgiyi ve barışı tavsiye diyor. Dolayısıyla bütün insanlığın Mevlana’nın düşüncelerine, öğretilerine ihtiyacı var. Mevlana’nın tasavvuf anlayışında biz şunu görüyoruz. Bizi membağın kendisine götürüyor. Membağın kendisi diye bahsettiğimiz şey ise Hazreti Muhammedin, Cenab-ı Allah’tan aldığı barış ve sevgi mesajı. İnsanlar arasında hiçbir fark gözetmeksizin bütün insanlığa barış ve sevgi mesajı yayıyor” dedi.

Mistik Müzik Festivali’nin sadece Konya’ya ve Türkiye’ye değil bütün dünyaya Hazreti Mevlana’nın sevgi, hoşgörü ve barış felsefesini yaymaya vesile olduğunu belirten Chabane, musiki aracılığı ile Hazreti Mevlana’nın felsefesinin tüm dünyaya ulaştırılması bakımından festivalin önemine vurgu yaparak, organizasyonda yer almaktan da son derece mutlu olduğunu sözlerine ekledi.
Bu haber 476 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI