Bugun...


Hastane istiyoruz
Dünya Zihinsel ve Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Mevlüt Ayvaz Zihinsel engelliler içinde bir hastane yapılmasını istedi.

Hastane istiyoruz

3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle bir açıklamayapan Dünya Zihinsel ve Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Mevlüt Ayvaz ve Başkan Yardımcısı İbrahim Uçar Devletin Zihinsel Engelli vatandaşların ihtiyaçlarında eğilmesini istediler.

Zihinsel Engellileri kimse dikkate almıyor diyen Ayvaz ve Uçar; “Bedensel Engelli vatandaşlar kadar Zihinsel engelli vatandaşlarda bakıma muhtaç. Hiç kimse Zihinsel engellilerle ilgilenmiyor. Çok mağdur insanımız var” dediler.

Destek Artmalı

Dünya Zihinsel ve Bedensel engelliler Dernek Başkanı Mevlüt Ayvaz Zihinsel engelli vatandaşların görmezden gelindiğini, onların sorunlarıyla ilgilenilmediğini dile getirerek; “ Bedensel Engelli vatandaşlarımız büyük uğraşlar sonunda ilgi ve alakaya kavuştu. Ancak Zihinsel engelli vatandaşlarımız yeterince ilgi göremiyor. Onlar içinde Konya’da bir hastane istiyoruz. İlaçları çok pahalı. Devlet bu ilaçların bir kısmını karşılıyor ancak ayda bir kez verilen ilaçlar yetersiz geliyor. Hasta sahipleri ilaçları dışarıdan karşılamaya kalktığı zaman büyük külfetlerle karşılaşıyor. Bu nedenle Konya’mıza Zihinsel Engelliler hastanesinin kazandırılmasını istiyoruz. Böylece hem hastaların bakımı hem de ilaç konusunda çözüme kavuşa biliriz” diye konuştu.

Hastalar tacize uğruyor

Dernek Başkanı Ayvaz ilaçların yetersiz olmasıyla hasta sahiplerinin hastalarını zapt etmekte zorluk çektiğini ve baş edemeyince sokağa bıraktığını kaydederek; “Sokağa bırakılan özellikle bayan hastalar taciz, Cinsel istismara uğradıkları gibi zaman zamanda cinayetle karşılaşıyorlar. Bunların önüne geçilmesi için başta Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere yetkililerden yardım bekliyoruz. Ne olur bu engellilerimize de sahip çıkalım” diye konuştu.

Biz tespit ederiz

Dünya Zihinsel ve Bedensel Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Uçar ise Konya’da çok sayıda zihinsel engelli olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz dernek olarak yetkililerden bu hassas Konya eğilmelerini istiyoruz. Konya’nın 31 ilçesi dahil, köyler dahil hane hane tek tek kapıları gezerek bu hastalarımızı teşhis ederiz ancak devletimizin bize yardımcı olmasını gereken ilgi ve alakayı göstermesini bekliyoruz. Bu olursa Zihinsel engelli hastalarımızın mağduriyetlide ortadan kalkar. Zihinsel engellilere karşı işlenen suçları da ortadan kaldırmış oluruz. Belediye başkanlarımızdan randevu talep ediyoruz ancak biz kendimiz için bir şey istiyormuşuz gibi kimse bize randevu vermiyor.”
Bu haber 13583 defa okunmuştur.

YORUMLAR

VELİ GÜNDÜZ
06-12-2016 22:36:00

EVET MALESEF KOSKOCA MEVLANA DİYARI KONYAMIZDA BİR TANEDE OLSA ZİHİNSEL ENGELLİ HASTANESİNİN OLMASI GEREKSİNİM OLMAKTAN ÇIKMIŞ MECBURİYET OLMUŞTUR ARSA SORUNUMUZ İSTİMLAK DERDİMİZ YOK MERKEZEYAKIN BİRÇEVREDE OLURSA BİNA ÖZELLİK OLARAK ZİHİNSELENGELLİYE UYGUN YAPILIP DİZAYN EDİLİRSE HASTA KENDİLİĞİNDEN GİDER KENDİ İŞİNİ KENDİSİGÖREBİLİR BU HASTA İÇİN BİR TEDAVİBİLE OLUR ÖZGÜVENİ ARTAR KENDİSİNİDAHA İYİ HİSSEDER İNŞALLAH HAYALİMİZ GERÇEK OLUR

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI