Bugun...


Çiftçi mağdur mu ediliyor?
Tevfik E. 2010 yılında akrabasından Konya Karatay ilçesi Yavşankuyu köyünde bulunan parsel 102,105 ve 107’de bulunan tarım arazisini satın aldı. Aradan 8 yılın geçmesinin ardından tarlanın eski sahibi araziyi tekrar satın almak istemesiyle karmaşık süreç de başlamış oldu.

Çiftçi mağdur mu ediliyor?

Tevfik E’nin arazisini satmak istememesi üzerine arazide 2010 yılında ve 102 parselde kayıt altına alınmış yeraltı su kuyusu ile ilgili eski tarla sahibinin girişimleri sonucu çeşitli iddialar da ortaya atılmaya başlandı. İddiaya göre arazi sahibinin defalarca DSİ 4. Genel Müdürlüğü’ne yaptığı başvurular ve dilekçelerden de bir sonuç alınamadı.

Alınan bilgiye göre tapu devri yapılmış ve ücreti ödenmiş arazideki su kuyusu ile ilgili süreç, kuyunun kullanımının (YAS Kullanma Belgesi)  geçersiz vekaletname ile 26.07.2018 tarihinde iptal edilmesiyle başladı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, gökyüzü, bulut, açık hava ve doğa

KÖYLÜLERDEN PARA İSTEDİ

Vefat eden Mustafa E. adına kayıtlı olan elektrik aboneliğini MEDAŞ’a başvurarak iptal ettiren tarlanın eski sahibi bu girişiminin ardından da arazi sahibinden telefonla para istediği iddia edildi. Eski malsahibi ile ilgili ortaya atılan bir diğer iddia ise, köylülerin bir kısmının tarlalarında sulama borularını ve yeraltı su kuyularını fotoğraflayarak, bunları DSİ 4. Bölge Müdürlüğü’ne bildirmesi ve ardından da şantaj yaptığı.  Dava süreci devam ederken, yeraltı suyu kullanımı için gerekli olan belgenin DSİ 4. Bölge Müdürlüğü tarafından yetkisi dahilinde olmamasına rağmen iptal edilmiş olması ise bir diğer iddia.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve doğa

BİNLERCE LİRA PARA CEZASI

Konya 1. İdare Mahkemesi 2018/1117 esas sayılı dosya ile idare işleminin iptali davasının hali hazırda devam ediyor olması da söz konusu arazinin sahibi Tevfik E’nin bir diğer mağduriyeti. Arazinin sahibinden alınan bilgiye göre, mahkeme süreci devam ediyor olmasına ve kurumun belge iptali yetkisi olmamasına rağmen, YAS belgesi DSİ 4. Bölge Müdürlüğü tarafından iptal edildi. Öte yandan ‘mahkeme sürecinin beklenmesi gerektiği ve herkesin bu karara uymasının zorunlu olduğu’ gerekçesiyle DSİ 4. Bölge Müdürlüğü’ne defalarca dilekçe gönderen Tevfik E. başvurularına hiçbir karşılık alamadı ve yeraltı suyu kullanımı belgesi mahkeme sonucu beklenmeden kapatıldı. Tevfik E’nin mağduriyeti bununla da son bulmadı. Arazisini sulayamayan, geçimini çiftçilik yaparak sağlamasına rağmen tarladaki ürünleri susuz kalan Tevfik E. aynı zamanda binlerce lira da para cezasına çarptırıldı.

KAYMAKAMLIK SÜREKLİ CEZA YAZIYOR

Diğer bir iddia ise DSİ 4. Bölge Müdürlüğü Tevfik E’yi Kaymakamlığa şikayet ederek sürekli ceza yazılmasına da neden oluyor. Tevik E. Kaymakamlığa kuyunun mahkeme aşamasında olduğunu mahkeme sürecinin beklenmesi gerektiğine dair dilekçe yazması bile cezalara engel olmuyor. Kaymakamlık Tevik E.’ye binlerce liralık ceza yazmış durumda.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, gökyüzü, bulut, açık hava ve doğa
Bu haber 2277 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI