Bugun...


Çanakkale Zaferi
Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yıl dönümü tüm yurtta kutlanıyor

Çanakkale Zaferi

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yıl dönümü yurt genelinde büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

104 yıl önce bugün

 Tam 104 yıl önce atalarımız Çanakkale'de tarih yazdı... Çanakkale Savaşı'nda hem karadan hem de denizden yürütülen savaşta büyük bir zafer kazanıldı. Birçok şehit verildi. Şiirler, destanlar yazıldı. Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale'de "Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum." demişti, bir ulus bu zaferle savaşın seyrini değiştirdi. Şimdi milyonlarca vatansever atalarını şiirler ve sözlerle en güzel şekilde anıyor..

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yıl dönümü yurt genelinde büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Başkan Erdoğan kutlamaların yapıldığı törende konuştu..

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Rüyası rüyamız davası davamız sevdası sevdamız Çanakkale. Kahramanlıkların diyarı Çanakkale. İstiklalimiz ve istikbalimiz için toprağa giren tüm şehitlerimize rahmet diliyorum.

Çanakkale istiklalimizin kalesi. 104 yıldır kalbimizde sönmeyen bir ocak gibi tüten Çanakkale.

18 Mart şehitlerimizi 1. Dünya savaşında pek çok cephede verdiğimiz şehitlerimizi İstiklal harbi şehitlerimizi terörle mücadele şehitlerimizi 15 temmuz şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Çanakkale'de verilen mücadeleyi, anlamayan hiç kimseye bu ülkenin havası da suyu da ekmeği de helal olmaz.

Çanakkale Şehitleri Kocaeli’de anıldı
Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümünde gözü yaşlı aileler, şehitlerini yalnız bırakmadı

Çanakkale savaşını savaşlardan savaş sanan birisinin bu ülkeyle ilgisi yok demektir. Çanakkale'yi hazmedemeyen istiklal harbimizin kodlarını da çözemez.

Ömrünün son döneminde istiklal marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı diye soran bir dostuna Mehmet Akif Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın diye cevap vermiştir.

Biz de diyoruz ki Allah bu milleti bir daha Çanakkale'deki gibi biri imtihana tabi tutmasın. Şayet böyle bir durum olursa Çanakkale'nin denizi de topraklarını o düşmanlara mezar etmekten asla çekinmeyiz.

Türkiye'nin sabrını ve kararlılığını aradan geçen bir asra aşkın zaman rağmen halen sınamaya devam ediyorlar. Suriye sınırımızı taciz ederek burada bir terör koridoru kurmaya çalışarak devam ediyorlar.

Kıbrıs'ta doğu Akdeniz'de haklarımıza tecavüz etmeye kalkarak bunu sınıyorlar. Ege'de denize ayak basamaz hale getirmeye çalışarak sınıyorlar. Ülkemizde darbe girişimlerinde bulunarak karanlık ittifaklar kurarak sınıyorlar. Hatta ülkemizden 16 bin kilometre uzakta Yeni Zelanda'da verdikleri mesajlarla sınıyorlar. Çanakkale'den 104 yıl sonra bir kez daha sesleniyoruz ve diyoruz ki mesajınızı aldık. Niyetiniz anladık kininizi canlı olduğunu anladık.

Bir teröristin ortaya çıkmak suretiyle 50 Müslümanı öldürmesinin ne olduğunu anladık. Yaşadığımız toprakları aldığımız nefesi bize çok gördüğünüz anladık.

İSTANBUL'U KONSTANTİNOPOLOLİS YAPAMAYACAKSINIZ

Bu bireysel bir olay değildir örgütlüdür. Biz buradayız biz Çanakkale'deyiz. İstanbul'u Konstantinopololis yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldi kimileri tabutla döndü. Siz de gelirseniz dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan şüpheniz olmasın.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenecek 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 104. Yılı Töreni'ne katılmak üzere kente geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Havalimanı'nda kendisini karşılayanlar arasında bulunan yerel kıyafetli çocuklara hediye verdi, fotoğraf çektirdi.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yıl dönümü dolayısıyla, Çanakkale'de tören düzenlendi.Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi adına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça ile Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı.

Bu sırada "TCG Burgazada" gemisinden 21 pare top atışı yapıldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.

Ardından, TBMM tarafından 1994 yılında 253 bin şehit anısına 3972 sayılı kanunla Çanakkale'ye verilen "Çanakkale geçilmez" yazılı altın madalya, Bakan Akar ve beraberindekiler tarafından Türk bayrağına takılarak göndere çekildi.

Törene, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Marc İnnes-Brown, Avrupa Askeri Sorumlusu Tuğamiral Guy Howtorn ve Hükümet Askeri Ataşesi Albay Richard Campbell, Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçisi Wendy Hinton, Hükümet Askeri Ataşesi Yarbay Emma Tomas ile askeri ve sivil yetkililer katıldı.
Bu haber 1149 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI