Bugun...


Anadolu Verimlilik Buluşmaları
Yapılarda enerji verimliliği-tasarruf bilincini oluşturmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için yola çıkan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği’nin (VERİMDER) Anadolu Buluşmaları’ndaki yeni durağı Konya oldu

Anadolu Verimlilik Buluşmaları

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) Anadolu Buluşmaları'nın yedincisi Konya'da gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye'de enerji verimliliği, tasarrufu ve ısı yalıtımı konuları hakkında bilgilendirme yapıldı. Açıklamalar da bulunan İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, derneğin enerji verimliliğiyle ilgili çalışmalar yaptığını söyledi. Anadolu'yu karış karış gezerek enerji verimliliğini anlattıklarını vurgulayan Alkin,  “Binalarda tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 80'i ısıtma ve soğutma ihtiyacı için kullanılıyor. Isı yalıtımı yapan bina sahipleri faturalarında yaklaşık yüzde 50'ye varan tasarruf elde edebiliyor” dedi.

ISI YALITIMIYLA YÜZDE 50’YE VARAN TASARRUF

Alkin, yaptıklarının bir farkındalık yolculuğu olduğunu, her kurtardıkları binanın cari açığa pozitif bir katkı sağlayacağını belirterek, şöyle konuştu: “Bugün vatandaşın cebinden çıkan paranın büyük bir kısmı ısıtılamayan ya da soğutulamayan evlerden uçup gidiyor. Yapılarda en fazla enerji kaçağı ısı yalıtımı olmayan binalarda oluşuyor. Binalarda tüketilen enerjinin yaklaşık yüzde 80'i ısıtma ve soğutma ihtiyacı için kullanılıyor. Isı yalıtımı yapan bina sahipleri faturalarında yaklaşık yüzde 50'ye varan tasarruf elde edebiliyor.”

Enerji ihtiyacının makul boyuta indirilmesi gerektiğine işaret eden Alkin, enerji tasarrufu ile dışa bağımlılığın azaltabileceğinin altını çizdi.

“DAHA AZ BAĞIMLI HALE GELİRİZ”

Alkin, Türkiye'deki enerjinin yüzde 40'ının binalarda tüketildiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Binaların da yüzde 85'i doğru düzgün yalıtılmış değil. Enerjiyle ilgili hem ısıtma hem de soğutma anlamında ciddi bir tüketim var. Yalıtamadığımız her bina ve konut bize cari açık olarak geri dönüyor. Bir yerlerden tasarruf etme gereği çok net ortaya çıkıyor. Hem mal sahiplerini, kat maliklerini hem de yeni inşaat yapacak olanları, düzgün malzeme kullanarak Avrupa standartlarına getirip, yılda 7 milyar dolara yakın cari işlemlerde bir tasarruf yaratma imkanına ikna etmemiz lazım.”

Türkiye'nin elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 47'sinin doğal gazdan elde edildiğini dile getiren Alkin, “Diplomatik duruşumuz ihtiyaçlarımızla doğru orantılı. Türkiye'yi enerji tasarrufu sayesinde daha az bağımlı hale getirebiliriz. Bunun için enerji tasarrufunda adeta bir milli mücadele başlattık.” diye konuştu. Büşra Korkmaz
Bu haber 220 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI