Bugun...


260 Yıllık Fırçayla Erdoğan'ın Saçlarını Taramak Hayliyle Yaşıyor
1750'li yıllarda Burdur'a getirilen ve 5. nesil berbere kadar ulaşan yaklaşık 260 yıllık fırça halen hizmet veriyor. Asırlık fırçaya sahip çıkan Berber Ersan Karael'in en büyük hayali Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın saçlarını taramak.

260 Yıllık Fırçayla Erdoğan'ın Saçlarını Taramak Hayliyle Yaşıyor

Burdur'da yaşayan Berber Ersan Karael, 1750'li yıllarda Fransa'dan getirilen ve atın kuyruk kılından yapılmış saç fırçasının, 1920'li yıllarda sosyete berberi olarak adlandırılan en büyük ustaları Mustafa Sönmez tarafından kullanıldığını daha sonra ustası Mehmet Tolu tarafından kendisine emanet kaldığını söyledi.

ASIRLIK FIRÇA İLE DEVLET BÜYÜKLERİNİN SAÇLARINI TARAMIŞLAR

Berber Karael, 1930'lu yıllarda ise ustası Mehmet Tolu'nun Valiliğe çağırılarak, Burdur'u ziyaret eden devlet büyüklerini tıraş ettiğini ve asırlık fırça ile saçlarını taradığını söyledi.

Ustası Mehmet Tolu'nun anlattığına göre asırlık fırça ile Kazım KarabekirFevzi ÇakmakAdnan Menderes gibi devlet büyüklerinin saçlarının tarandığını anlatan Berber Ersan Karael, "1981 yılında bu dükkana çırak olarak girdim, 37 yıldır bu dükkanda hizmet veriyoruz. Bizim bu fırçamız 250 yılı geçiyor şu anda, 1750'li yıllarda Fransa'dan getirmişler fırçayı, benim ustamın ustasının, ustasının ustası, 5'inci nesil berberiz, benim rahmetli ustam Mehmet Tolu, onun ustası Mehmet Sönmez, onun ustası Mustafa Sönmez baba oğul, 1920-30'lu yıllarda Burdur'da berberlik yapan, Burdur'un en sosyete berberiymiş, ustamın anlattığına göre, hem lokman hekimi hem berberi, kan alır, diş çeker, ustamın ustaları aynı zamanda bunları da yaparlarmış. Hatta 1930-40'lı yıllarda Burdur'a gelen bürokratları tıraş etmeye Valiliğe giderlermiş, o zamanlar bu fırçayla Kazım KarabekirFevzi ÇakmakAdnan Menderes gibi siyasetçilerimizin ve devlet adamlarımızın saçlarını taramışlar" dedi.

İSTANBUL FESHANE'DE TANITILDI

Burdur Valiliğinin daveti üzerine asırlık saç fırçasıyla İstanbul Feshane'de düzenlenen Burdur Tanıtım Günlerinde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bakan ve milletvekillerinin saçlarını taradıklarını anlatan Berber Ersan Karael, "Orada bakanlarımızı, Numan Kurtulmuş'u, Gülsel Tekin gibi milletvekillerimizin saçlarını tarama şansımız oldu" diye konuştu.

ASIRLIK FIRÇANIN ÖZELLİKLERİ

Yaklaşık 260 yıllık asırlık fırçanın özelliklerini anlatan Berber Ersan Karael, "Fırçamızın özellikle atın kuyruk kısmından yapılmış, o bakımdan saçın elektriğini alıyor, saç derisine masaj yapıyor, kan damarlarını harekete geçiriyor, saç tıraşından sonra saçın içindeki saç kırıklarını temizliyor, kıvırcık saçları düzleştiriyor, bir nevi eskiden fön makinesi olarak kullanılıyormuş, fırçanın kullanma yöntemi manueldir, kol çelik marka, elinle döndürüyorsun, bu fırçayı şu anda Burdur'da bir ben kullanıyorum, bir be benim yetiştirdiğim oğlum kullanıyor, dünyada bir tane bu fırça, öyle de bir özelliği vardır, bu fırçayı 1750'li yıllarda Fransa'dan getirmişler, tekabül olarak 250-260 seneliktir" ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK HAYALİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN SAÇLARINI TARAMAK

Asırlık fırça ile birçok devlet adamının saçlarını taradığını ifade eden Berber Ersan Karael, en büyük hayalinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın saçlarını asırlık fırça ile taramak olduğunu dile getirdi. Berber Karael, "Bizim en büyük hayalimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın saçlarını, milletin evinde Külliye'de bu fırçayla saçını fırçalamak inşallah" şeklinde konuştu.

'BAŞIMIN AĞRISI GEÇTİ, ÇOK RAHATLADIM'

Tıraş olduktan sonra asırlık fırça ile saçları taranan Müşteri Halil Yılmaz ise baş ağrısının geçtiğini söyledi. Müşteri Yılmaz, "Çok dinlendiriyor, çok rahatlatıyor, rahatladım, kafamın ağrısı geçti, çok güzel masaj yapıyor" dedi.
Bu haber 68830 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI